محافظت از حجم مغز با فعالیت بدنی


مطالعات نشان داده اند که ورزش به محافظت از حجم مغز کمک می کند. یک مطالعه جدید که به مکانیسم های دخیل در این رابطه می پردازد، نشان می دهد که نقش ورزش در حفظ سطح انسولین و شاخص توده بدنی ممکن است به محافظت از حجم مغز و در نتیجه جلوگیری از زوال عقل کمک کند.

نویسنده این مطالعه، گرالدین پوزنل، دکترای مرکز تحقیقات اینسرم در کان فرانسه می گوید: «این نتایج ممکن است به ما کمک کنند تا بفهمیم فعالیت بدنی، چگونه بر محافظت از حجم مغز تأثیر می‌گذارد که ممکن است ما را در ایجاد استراتژی‌هایی برای جلوگیری یا به تاخیر انداختن کاهش حافظه و مهارت‌های تفکر مرتبط با افزایش سن، راهنمایی کند. سالمندانی که از نظر بدنی فعال هستند، مزایای قلبی عروقی ای به دست می آورند که ممکن است منجر به یکپارچگی ساختاری مغز و محافظت از حجم مغز شان شود».

در مقابل، محققان دریافتند که رابطه بین ورزش و متابولیسم گلوکز در مغز، تحت تأثیر سطح انسولین یا شاخص توده بدنی (BMI) قرار نمی گیرد. کاهش متابولیسم گلوکز در مغز را می توان در افراد مبتلا به زوال عقل مشاهده کرد.

سالمندانی که از نظر بدنی فعال هستند، مزایای قلبی عروقی ای به دست می آورند که ممکن است منجر به یکپارچگی ساختاری مغز و محافظت از حجم مغز شان شود.
سالمندانی که از نظر بدنی فعال هستند، مزایای قلبی عروقی ای به دست می آورند که ممکن است منجر به یکپارچگی ساختاری مغز و محافظت از حجم مغز شان شود.

بررسی میزان فعالیت بدنی و محافظت از حجم مغز

این مطالعه شامل ۱۳۴ نفر با میانگین سنی ۶۹ سال بود که هیچ مشکلی در حافظه نداشتند. افراد، نظرسنجی هایی را درباره فعالیت بدنی خود در سال گذشته پر کردند. آنها همچنین اسکن مغزی برای اندازه گیری حجم و متابولیسم گلوکز را دریافت کردند و اطلاعات در مورد BMI و سطح انسولین و همچنین کلسترول، فشار خون و سایر عوامل نیز، جمع آوری شد.

افرادی که بیشترین فعالیت بدنی را داشتند، حجم کل ماده خاکستری بیشتری در مغزشان نسبت به افرادی که کمترین میزان فعالیت بدنی داشتند، با میانگین حدود ۵۵۰۰۰۰ در مقایسه با حدود ۵۴۰۰۰۰ میلی متر مکعب داشتند. هنگامی که محققان تنها به مناطقی از مغز که تحت تأثیر بیماری آلزایمر قرار گرفته بودند، نگاه کردند، به نتایج مشابهی دست یافتند.

همچنین افرادی که بیشترین فعالیت را داشتند، میانگین متابولیسم گلوکز در مغزشان نسبت به کسانی که کمترین میزان فعالیت را داشتند، بالاتر بود. فعالیت بدنی بالاتر با میزان پلاک آمیلوئیدی افراد در مغزشان ارتباطی نداشت (پلاک آمیلوئید نشانگر بیماری آلزایمر است).

آینده این مطالعه

پوزنل گفت که تحقیقات بیشتری برای درک مکانیسم های پشت این روابط، مورد نیاز است. حفظ BMI پایین تر، از طریق فعالیت بدنی می تواند به جلوگیری از متابولیسم انسولین مختل که اغلب در پیری دیده می شود، کمک کند و در نتیجه سلامت مغز را ارتقا دهد.

این مطالعه ثابت نمی کند که ورزش از حجم مغز محافظت می کند. فقط یک پیوستگی بین روابط را نشان می دهد. محدودیت مطالعه این است که افراد، خودشان، فعالیت های بدنی شان را گزارش کرده بودند. بنابراین ممکن است آن را به طور دقیق به خاطر نداشته باشند.

این نوشتار از وب سایت آکادمی نورولوژی امریکایی برداشته شده است.

بیشتر بخوانید

ورزش می تواند دیابت ناشی از کووید طولانی و افسردگی را درمان کند

محمد مهدی رضاپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *