ورزش می تواند دیابت ناشی از کووید طولانی و افسردگی را درمان کند

در حالی که هیچ درمان شناخته شده پزشکی برای کووید طولانی مدت وجود ندارد، ورزش کردن، ممکن است چرخه معیوب التهاب را که می تواند ماه ها پس از بهبودی فرد از ویروس، منجر به دیابت و افسردگی شود را بشکند.

دکتر کاندیدا ربلو، محقق مرکز تحقیقات زیست پزشکی پنینگتون در این باره گفت: «ما می دانیم که کووید طولانی مدت باعث افسردگی می شود و می دانیم که می تواند سطح گلوکز خون را تا حدی افزایش دهد که افراد، مبتلا به کتواسیدوز دیابتی شوند که این، یک وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی در بین افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ است. ورزش می تواند کمک کند. ورزش از التهابی که منجر به افزایش گلوکز خون و ایجاد و پیشرفت دیابت و افسردگی بالینی می شود، مراقبت می کند».

اهمیت کووید طولانی و تعداد مبتلایان آن

مشخص نیست چند نفر از کووید طولانی رنج می برند. اما برآوردها از ۱۵ درصد تا ۸۰ درصد افراد مبتلا، متغیر است. بر اساس این ارقام، ممکن است حدود ۱ میلیون نفر از ساکنان لوئیزیانا از کووید طولانی رنج ببرند.

کووید طولانی مدت باعث چیزی می شود که مرکز کنترل بیماری به عنوان “مجموعه ای از علائم ناتوان کننده دیگر” از جمله مه مغزی، درد عضلانی و خستگی که می تواند ماه ها پس از بهبودی فرد از عفونت اولیه ادامه یابد، ایجاد می کند.

دکتر ربلو در این باره می‌گوید: «به عنوان مثال، ممکن است فردی از COVID-19 خیلی بیمار نشود، اما شش ماه بعد، مدت‌ها پس از برطرف شدن سرفه یا تب، به دیابت مبتلا می‌شود.

یکی از راه حل ها ورزش است. دکتر ربلو و همکارانش فرضیه خود را در “ورزش به عنوان یک تعدیل کننده علائم مداوم نورواندوکرین COVID-19” که در مجله Exercise and Sport Sciences Reviews منتشر شده است، توصیف می کنند.

کووید طولانی، باعث بوجود آمدن علائم افسردگی می شود.
کووید طولانی، باعث بوجود آمدن علائم افسردگی می شود.

تاثیر ورزش بر کووید طولانی

دکتر ربلو از تاثیر ورزش گفت: «شما مجبور نیستید یک مایل بدوید یا حتی یک مایل با سرعت تند راه بروید. آهسته راه رفتن نیز ورزش است. در حالت ایده آل، شما می توانید یک جلسه ۳۰ دقیقه ای ورزش انجام دهید. اما اگر می توانید هر بار فقط ۱۵ دقیقه انجام دهید، سعی کنید دو جلسه ۱۵ دقیقه ای انجام دهید. اگر فقط می توانید یک بار در روز، ۱۵ دقیقه پیاده روی کنید، این کار را انجام دهید. نکته مهم این است که تلاش کنید. مهم نیست از کجا شروع کنید. می توانید به تدریج به سطح توصیه شده ورزش برسید».

دکتر جان کیروان، مدیر اجرایی زیست پزشکی پنینگتون، که یکی از نویسندگان مقاله است، گفت: «ما می دانیم که فعالیت بدنی یک جزء کلیدی برای یک زندگی سالم است. این تحقیق نشان می دهد که ورزش می تواند برای شکستن واکنش زنجیره ای التهاب کویید طولانی که منجر به سطح قند خون بالا و ایجاد یا پیشرفت دیابت نوع ۲ و افسردگی می شود، استفاده شود».

منبع:

این نوشتار، از سایت مرکز تحقیقات زیست پزشکی پنینگتون جمع آوری شده است.

محمد مهدی رضاپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.